روانکاریروانکاری

روغن کاری یا روان کاری یک عنصر مهم در کارایی و امید به زندگی هریک از تجهیزات چرخشی است.

روان کاری اصطکاک را کاهش می دهد وبه قطعات  ماشین اجازه می دهد تا به نرمی و آرامی از کنار یک دیگر عبور کنند،

سیستم روغن کاری خودکار در مقایسه با روغن کاری دستی مزایا ی زیادی دارد .

جزو وظایف بسیار مهم  یک اپراتور اطمینان از روانکاری درست دستگاه خود است.

بنابر این سوال های زیادی در ذهن شما به وجود می آید ؛

 

 • روانکاری چیست؟

 •  روانکننده چیست؟

 •  روانکاری چه تاثیری بر عملکرد دستگاه دارد ؟

تیم فراماشین جهان گستر سعی داشته است که در این مغاله به سوال های این چنینی شما پاسخ دهد.

ما درمورد کارکرد چگونگی عملکرد روانکننده برای از بین بردن اصطکاک،خوصوصیات فیزیکی روانکننده و چگونگی انجام فرایند روانکاری  بحث خواهیم کرد .

بسیاری از مشتریان ما بر این باورند که روانکننده به سادگی برای روانکاری دستگاه استفاده می شود در حالی که این عملکرد اصلی است و استفاده از روانکار مناسب بسیار مهم است.علاوه برکاهش اصطکاک:

 1. میزان سایش ناشی از قطعات دستگاه را کاهش می دهد.
 2. دمای دستگاه را کاهش می دهد .
 3. خوردگی سطوح فلزی را به حداقل می رساند
 4. از ورود الودگی به سیستم جلوگیری می کند

روان کننده ها خواص بسیاری دارند که میتوان بسیاری از آن ها را مخلوط و مطابقت داد تا بسیاری از نیاز های عملیاتی شما را فراهم کند به عنوان مثال:

مواد شیمیایی مختلفی وجود دارد که می توان به آن ها اجازه دهیم تا بتوانند در دمای شدید دستگاه به طور موثر کار کنند. ما همچنین می توانیم روان کننده را در محافظت از سطوح ماشین تحت فشارهای شدید تاثیر گزارتر کنیم.

روانکاری چیست:

 برای درک راحتر و بهتر روغن کاری یا بهتره بگیم روانکاری ،ابتدا باید بفهمیم که چرا از آن استفاده می کنیم .اصطکاک نیرویی است که در برابر حرکت نسبی بین دو جسم در تماس با یک دیگر مقاوت می کند اگر اصطکاکی در هستی وجود نداشته باشد هیچ چیز از حرکت نمی ایستد .

اصطکاک

 

اما مواردی وجود دارند که باعث می شود تا اصطکاک به وجود امده کاهش یابد.هنگامی که دست هایمان را به هم می مالید به دلیل اصطکاکی که بین دستانتان ایجاد می شود گرما نیز تولید می شود حال تصور کنید هر دقیقه 3600 بار دستان خود را به هم بمالید اتفاق عجیبی نمی افتد فقط دستانتان آتش می گیرد.مشابه همان گرمایی که در دستانتان به وجود امد در ماشین الات شما به وجود می آید .

که اگر روان کننده  استفاده شده در ماشین الات شما با استاندارد های درجه حرارت،کار،بار،سرعت و..... انتخاب نشده باشد و دریک سیستم مهندسی شده روانکاری جریان نداشته باشد ،ممکن است خرابی های فاجعه باری بوجود آید.

به منظور جلو گیری از این گونه خرابی های خسارت بار ،ما ماشین الات خود را روغن کاری یا گریس کاری می کنیم تا مقاومت در برابر حرکت را به حداقل برسانیم و در نتیجه مقدار گرمایی که دستگاه تولید می کند را به حداقل می رسانیم،

گرمای تولید شده توسط تجهیزات روانکاری به روغن منتقل می شود تا بتوانند توسط یک کولر این گرمای به وجود امده را از بیین ببرد.

اِلمان های زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب نوع روان کننده استفاده شود مانند:

ویسکوزیته،مواد افزودنی داخل روانکننده ،خواص و.....

بجز کاهش اصطکاک و کاهش گرما دلایل بسیار دیگری وجود دارد که ما از روان کننده(گریس،روغن و....)استفاده می کنیم. اگر با یک میکروسکوپ به دو سطح در حال اصطکاک نگاه کنیم ،چیزی که مشاهده می کنیم بسیار متفاوت است ،

ما دوسطح را مانند دو رشته کوه که بهم مالیده می شوند می بینیم .زمانی که اصطکاک اتفاق می افتد تکه های جسم ضعیف تر درهم می شکند و ذرات ساینده کوچک تری به وجود می اورد و در نتیجه قطعات بیشتری از هم می شکنند که سایش بیشتری را ایجاد می کنند .

وقتی شافت ساکن است، در پایین یاتاقان قرار می گیرد اما وقتی شروع به حرکت می کند ، سعی می کند که از طرف یاتاقان بالا برود لایه میکروسکوپی به لایه روان کننده ساییده می شود و یک دیوار روغن بین شافت و بلبرینگ ایجاد می شود که از هر دو سطح در برابر اصطکاک محافظت می کند

در ماشین الات نمی توان جلوی سایش و به وجود امدن ذرات سایشی بگیریم.

بنابراین با ذرات سایشی که نمی توانیم از ان ها صرف نظر کنیم چه کنیم؟

برخی از مواد افزودنی روان کننده جذب این الاینده ها می شونند آن ها را در روغن معلق می کند و به فیلتر ها یا جدا کننده های دیگر نصب شده در سیستم منتقل می کنند و در ان جا حذف می شوند.

در حالت کلی روان کاری سیستمی است که از ماشین الات شما در برابر اصطکاک و پوسیدگی خرابی حفاظت می کند.

نگه داشتن روغن یا همون روان کننده در بین قطعات ماشین الات کار دشواری است اینجا هست که پای سیستم های روانکاری به میان می اید. بسته به نوع عمل کرد ماشین الات شما از سیستم های روانکاری متفاوتی استفاده می شود.

سیستم روانکاری چیست؟

ماشین الات بزرگتر مانند بلدوزر،بیلمکانیکی،لودر،تراکتور و....با بسیاری از قطعات متحرک ،بیش از موتور نیاز به روغن کاری منظم و دقیق دارند یاتاقان های تحت بار سنگین و شرایط کثیف و مرطوب که در ان کار می کنند همه و همه باعث می شود که نیاز به سیستم روغن کاری داشته باشند.

سیستم های روغن کاری به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 1. دستی
 2. خودکار

موارد بسیار زیادی وجود دارد برای روغن کاری که همه ی این موارد باید بصورت دستی روغن کاری شود که زمان زیادی از ما می گیرد تا همه این قسمت های مهم را روغن کاری کنیم اما می توانییم یک سیستم روغن کاری خودکار نصب کنیم .

سیستم روانکاری خودکار می تواند مقدار نیاز ماشین برای روغن کاری را اندازه گیری کند و از مخزن روان کننده با استفاده از یک پمپ و لوله های مشخص شده به تمام مواردی که در ماشین احتیاج به روغن کاری دارد را در هر زمان تایین شده روغن کاری کند.مثال:

کارخانه های بزرگ یا مکان های دیگر با ماشین های بزرگ صنعتی بزرگ هم نیاز به روغن کاری دارند اما نوع روان کننده استفاده شده متفاوت می باشد.

چرخ ها، ریل ها ،زنجیرهاو.... بدون چرب شدن دائمی از بین می روند

اینجاست که سیستم روغن کاری خودکار ما وارد عمل می شود. از یک پمپ منفرد ، لوله های گریس به بلبرینگ ها یا برسهای روغن زنجیره ای ، اسپری های مخصوص ریل یا چرخ دنده های خاص پمپ می شوند که روانکاری را به صورت یکنواخت روی همه جا اعمال می کنند.

 

سیستم های روانکاری خودکار به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سیستم روانکاری خودکار مرکزی

 • سیستم روانکاری نقطه ای

   شرکت فراماشین جهانگستر مفتخر است که نماینده رسمی دو شرکت BEKA المان و MECLUBE ایتالیا در ایران می باشد 

که تولید کننده سیستم های روانکاری سیستم های اتقال گریس  و سیستم های روانکاری خودکار  مرکزی و نقطه ای می باشند

 شما می توانید در اینجا محصولات MECLUBE  و BEKA را مشاهده کنید

شرکت BEKA آلمان بزرگترین تولید کننده سیستم های روانکاری در دنیا با بیش از 80 سال سابقه در این صنعت است که به صورت مستقل از سایر کمپانی ها مشغول به فعالیت می باشد.

در پایان شرکت فراماشین جهان گستر  مفتخر است که از سال 1395 به عنوان تنها نماینده BEKA در ایران مشغول به فعالیت می باشد.

نمونه هایی از نصب محصولات beka برای مشتریان فراماشین

در ادامه ما به شما سیستم های روانکاری مرکزی و نقطه ای را توضیح میدهیم و به      چند مورد از مزایای محصولات BEKA اشاره می کنیم.

سیستم های روانکاری مرکزی : 

تمام قطعاتی که در یک دستگاه یا یک کارخانه صنعتی وجود دارند متصل هستند به یک سیستم روانکاری مرکزی که بصورت خودکار با استفاده از لوله های مشخص گریس یا روغن را به همه ی قسمت ها می رساند

 انواع سیستم های روانکاری مرکزی:

 

 • سیستم Single Line (تک خطی)

سیستم تک خطی روانکاری اتوماتیک شامل یک پمپ مرکزی ست که می تواند بسته به نیاز نیروی محرک آن دستی یا اتوماتیک باشد، یک سنسور فشار، شیر برقی و به تعداد مورد نیاز توزیع کننده می باشد. این پمپ روغن یا گریس مایع را از طریق یک خط مرکزی به توزیع کننده ها می رساند. در این سیستم هر توزیع کننده تنها به یک نقطه روغن رسانی می کند.

سیستم single line

 

از مزایای این سیستم می توان به آرایش ساده سیستم، نصب آسان ، مونتاژ آسان، تعمیر و نگهداری آسان، تأمین اقتصادی بسیاری از نقاط روانکار فقط با یک پمپ، امکان اضافه کردن توزیع کننده جدید در هر زمان اشاره کرده.

 

 • سیستم Dual Line (دو خطی)

سیستم dual line

سیستم های روانکاری دوخطی برای سیستم های بزرگ با پراکندگی بالای نقاط مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم روانکاری با استفاده از دو خط اصلی گریس یا روغن را از پمپ گریس فشار بالا (400بار) به نقاط مختلف می رساند. شاخه ها با جدا شدن از خط اصلی و اتصال به توزیع کننده ها این عمل را انجام می دهند. به خاطر تامین فشار بالا توسط گریس پمپ و استفاده از دو خط مجزا این سیستم قابلیت گریسکاری تعداد نقط بالا با فواصل زیاد از گریس پمپ مرکزی را دارد. 
در این سیستم از شیر تعویض خط و کلید فشار آخر خط برای کنترل فشار و عملیات سیستم استفاده می شود.

 

 • سیستم Progressive (پیشرفته)

سیستم پیشرفته شامل یک گریس پمپ مرکزی ست که حداقل به یک توزیع کننده ی گریس وصل می شود. در صورت نیاز به روانکاری نقاط بیشتر، با توجه به فشار کاری پمپ، توزیع کننده ی دوم به خروجی توزیع کننده ی اول وصل می شود.  این سیستم قابلیت روانکاری تا 150 نقطه و فاصله حدود 15 متر از پمپ گریس مرکزی را دارد.

این سیستم تا زمانی که روشن است به طور پیوسته کار می کند. بعد از توقف پمپ، پیستون های درون توزیع کننده ها در موقعیت خود متوقف می شوند و بعد از شروع فعالیت مجدد پمپ، از همان وضعیت به کار خود ادامه می دهند.

 

\progressive

 

3-1 سیستم Sectional Progressive  (پیشرفته مقطعی یا بخش بخش )

این سیستم مشابه سیستم پیشرفته می باشد با این تفاوت که به منظور افزایش وسعت و تعداد نقاط گریس کاری به دو یا چند بخش مجزا طبقه بندی شده است. در این سیستم نقاط با استفاده از شیر های برقی و سیستم کنترل، هر بخش به صورت جداگانه و به ترتیب با استفاده از یک پمپ روانکاری می شوند .

 

سیستم های روانکاری خود کار نقطه ای

       کاربردها و مزایای روانکارهای نقطه ای    

                               

سیستم های اتوماتیک روانکاری در حالت کلی مقدار کمی از گریس تمیز یا روغن را در نقاط روانکاری بطور منظم، اعمال می کند، که باعث افزایش کارکرد یاتاقان ها می شود. و یژگی های اصلی روانکارهای اتوماتیک عبارت است از : افزایش ایمنی کارگران، افزایش قابلیت اطمینان دستگاه و بهینه سازی عملیات تعمیر و نگه داری.

ولی گاهی اوقات در کارخانه ها بدلیل پراکندگی و فاصله زیاد نقاط روانکاری از هم سیستمهای مرکزی روانکاری صرفه اقتصادی ندارند به همین دلیل برای نقاطی که دسترسی انها دشوار است از روانکارهای گریس نقطه ای استفاده می شود. مقدار ورودی نقاط گریس برای یک دوره زمانی در این روانکار ها قابل تنظیم هستند. این ویژگی باعث افزایش دقت روانکاری عرضه شده در مقایسه با روانکاری های دستی سنتی می شود.

روانکارهای گریس نقطه ای برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده است که بیشتر استفاده آنها در مواردی مثل پمپ ها ، موتورهای برقی ، فن ها ، دمنده ها ، انتقال دهنده ها و زنجیرها می باشد.

ویژگی سیستم های گریس خور نقطه ای BEKA                       

- قابلیت تنظیم مقدار و زمان گریس خروجی

- قابل شارژ مجدد

 -قابل استفاده برای روغن و گریس

 -دوز دقیق خروجی روانکار

 -قابل استفاده در دمای ۲۰- تا ۶۰ درجه سانتیگراد

 -قابل نصب در هر زاویه ای

-عدم فشار دائم بر روی روانکار

- فشار خروجی بالاتر در مقایسه با دستگاه های مشابه

beka

                       

مزایای فنی استفاده از سیستم گریس کاری مرکزی بر روی ماشین آلات معدنی

شرکت BEKA آلمان بزرگترین تولید کننده سیستم های روانکاری در دنیا با بیش از 80 سال سابقه در این صنعت است که به صورت مستقل از سایر کمپانی ها مشغول به فعالیت می باشد.

از مزیت ها و امکانات دستگاه های این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در پمپ های برقی Beka از نشانگرهای سطح گریس(follower Plate)  استفاده شده است. با بهره گیری از این امکان اپراتور در هر لحظه قادر به اطلاع از میزان سطح باقیمانده گریس در مخزن می باشد. 

۲. در سیستم Beka چراغ هشدار خطای سیستم گریس در کابین ماشین و در جلوی راننده نصب گردیده است تا در صورت بروز مشکل، اپراتور به سرعت متوجه شده و نسبت به رفع آن عمل کند، همچنین دکمه مربوط به گریس دستی توسط راننده نیز در کنار شاسی های دیگر ماشین قرار داده شده است. نیاز به مشاوره دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید

واحد فروش

66264970 (021)

رزومه شرکت افتخارات